قیمت ارز ثابت خواهد شد

مدیر فروشگاه
11 مهر, 1397
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
قیمت ارز ثابت خواهد شد

رضا ترکاشوند دبیر کل کانون صرافان گفت:دلال‌هایی که پول‌های زیاد خود را روانه بازار ارز کرده اند در مقابل کاهش قیمت مقاومت می‌کنند.
بازار هم نباید به سرعت و شوک آور رویه کاهشی به خود بگیرد بلکه این روند نزولی باید به تدریج و با عرضه بیشتر و اصلاح سیستم‌هایی که نیاز‌های اصلی بازار ما را تامین می‌کند مانند سامانه‌های نیما و ارز حمایتی نیاز‌های واقعی را پاسخ دهند تا بازار به تعادل برسد. کاهش قیمت ارز حاصل یکسری مجموعه عوامل داخلی و خارجی بود که مهمترین آن مجوز‌هایی است که بانک مرکزی دریافت کرد برای این که به عنوان یک بازیگر در بازار فعالیت کند.
بازار ارز ایران با سه بازار موازی در هرات افغانستان، عراق و امارات متصل است و به تعادل می‌رسد که اگر این تعادل برهم بخورد و کاهش بیش از حد یابد با فرار ارز مواجه می‌شویم و اگر سیر صعودی یابد کشور به شوک کمبود ارز فرو می‌رود.

 

 

 

دلار

 

ترکاشوند ادامه داد: وقتی قیمت ارز را مصنوعی پایین نگه می‌داریم به سرعت خروج سرمایه اتفاق می‌افتد، آن گاه، چون تولید به صرفه نیست سیل گسترده واردات کالا به داخل روان می‌شود بنابراین قیمت ارز باید به گونه‌ای باشد که صرفه صادرات بیش از واردات باشد. مردم در پی ثبات نرخ ارز هستند. ارز یک برآیند از وضعیت اقتصادی کشور و یک متغیر وابسته است که اگر دیگر مولفه‌ها مانند امنیت اجتماعی، اعتماد ملی و سیاست خارجی با تصمیمات حوزه ارزی همراستا نباشد، بحران کماکان ادامه خواهد داشت.

 

 

دلالان دلار

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.